У Кривому Розі модернізують систему теплопостачання завдяки гранту у 6,4 млн євро від багатостороннього донорського фонду E5P та 31,6 млн євро кредиту від ЄІБ

10.11.2020
  • Грант у розмірі 6,4 млн євро дозволить модернізувати систему теплопостачання громадських будівель Кривого Рогу
  • Індивідуальні теплові пункти, системи моніторингу та управління встановлять у 376 громадських будівлях. Це допоможе зменшити викиди вуглекислого газу (CO2) на 4208 тонн на рік
  • Грант доповнює кредит ЄІБ у розмірі 31,6 млн євро, виділений для модернізації системи теплопостачання Кривого Рогу

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) підтримує модернізацію системи теплопостачання у місті Кривий Ріг.  Це стане можливим завдяки кредиту ЄІБ сумою 31,6 млн євро та гранту розміром 6,4 млн євро від фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P). Проєкт модернізації системи теплопостачання Кривого Рогу є частиною Програми розвитку муніципальної інфраструктури України, яка реалізується через Міністерство розвитку громад та територій України.

Грантове фінансування від фонду E5P дозволить місту встановити індивідуальні теплові пункти, запровадити сучасну систему моніторингу та контролю в 376 громадських будівлях, серед яких – школи, дитячі садки та лікарні. Це допоможе підвищити ефективність розподілу та виробництва теплової енергії, скоротити викиди CO2 на 4208 тонн на рік та досягти економії енергії, еквівалентної 2226 м3 природного газу на рік.

Модернізація системи опалення забезпечить ефективне та екологічне споживання енергії у Кривому Розі.

«Муніципальна інфраструктура України перебуває в процесі істотних структурних змін. Мова йде про реструктуризацію комунальних підприємств, реформу тарифів на надання соціальних послуг, зокрема водопостачання, поводження з відходами, роботу транспорту та постачання електроенергії. Як кліматично-орієнтований банк ЄС, ЄІБ підтримує ці зміни, адже вони забезпечать суттєві екологічні вигоди для Кривого Рогу та сприятимуть кращому енергоменеджменту й економічному розвитку України», — зауважив Жан-Ерік де Загон, голова представництва Європейського інвестиційного банку в Україні.

«Модернізація систем теплопостачання є ключовим фактором для покращення добробуту громадян України, підвищення енергоефективності та енергобезпеки країни. Європейський Союз давно працює у цьому секторі. Ми раді підтримати модернізацію системи теплопостачання Кривого Рогу, великий проєкт в одному з найважливіших промислових центрів країни. Цей проєкт демонструє ефективність поєднання кредиту та грантової допомоги. Також він є підтвердженням плідної співпраці з нашими партнерами з ЄІБ – кліматичного банку ЄС –  та фонду E5P, в якому Європейський Союз є найбільшим вкладником донорських коштів», — зазначив Штефан Шльойнінг, керівник програм співробітництва Представництва ЄС в Україні.

 «Проєкт модернізації системи теплопостачання Кривого Рогу орієнтований на підвищення енергоефективності розподілу та виробництва теплової енергії. В його основі — сучасні технології, які сприятимуть значним екологічним вигодам та поінформованості споживачів. Ми дуже пишаємось тим, що така установа, як ЄІБ, надає нам фінансову підтримку. Це дозволить суттєво покращити ефективність енергоспоживання у Кривому Розі. Ми також вдячні за вагому грантову підтримку від країн-вкладників фонду E5P, оскільки без їхньої допомоги проєкт не можливо було б реалізувати в повному обсязі», — підкреслив Юрій Вілкул, міський голова Кривого Рогу.

«Вже довгий час Швеція підтримує Україну на шляху її наближення до ЄС та у процесах імплементації Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Саме тому Швеція виділила значні ресурси для підвищення енергоефективності в Україні. Це також стосується і модернізації систем теплопостачання, які перебувають у критичному стані в багатьох містах, включаючи Кривий Ріг. Створення фонду E5P було ініційоване Швецією під час її головування в Європейському Союзі, до того ж Швеція є найбільшим двостороннім донором цього фонду. Швеція і надалі співпрацюватиме з Україною та її містами в галузі енергоефективності та систем теплопостачання, задля того щоб допомогти країні вдосконалити послуги, що надаються людям у ​​Кривому Розі та інших регіонах; щоб зробити ці послуги більш стабільними та водночас допомогти заощадити енергетичні ресурси та підвищити енергетичну незалежність. Окрім цього, очікується зменшення негативного впливу на здоров'я населення та забруднення навколишнього середовища, включаючи зниження викидів парникових газів, які призводять до зміни клімату», —  зазначив Ерік Мальмберг, деск-офіцер Міністерства закордонних справ Швеції.

«Багатосторонній донорський фонд E5P надає Україні грантову підтримку загальною вартістю 134 мільйони євро. Найбільшими вкладниками донорських коштів до фонду є Європейський Союз та Швеція. Від самого початку своєї діяльності в Україні у 2009 році, сектор централізованого теплопостачання був і залишається пріоритетним для фонду E5P. В межах проєкту, що реалізовує ЄІБ у Кривому Розі, інвестиційний грант від фонду E5P фінансує впровадження сучасних екологічних технологій шляхом встановлення індивідуальних теплових пунктів та систем моніторингу та контролю SCADA. Подальша співпраця фонду E5P з містом задля підтримки майбутніх інвестицій сприятиме розбудові сталої та доступної інфраструктури у Кривому Розі», — прокоментувала Катерина Стасюк, провідний менеджер фонду E5P.

«Я хотів би подякувати ЄІБ та країнам-вкладникам фонду E5P за допомогу у розвитку комунальної інфраструктури України. Я також хочу наголосити на важливості Програми розвитку муніципальної інфраструктури України. Проєкти, спрямовані на муніципальну інфраструктуру у середніх та великих містах, мають велике значення для місцевих громад. Як один із головних промислових центрів країни, Кривий Ріг відіграє важливу роль в економіці України. Тож ми раді продовжувати цю ефективну співпрацю, яка позитивно вплине на енергоспоживання в громадських будівлях Кривого Рогу», — наголосив Павло Пахолко, керівник групи управління та підтримки проєкту «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України».

Довідкова інформація

Як найбільший за обсягом багатосторонній позичальник та кредитор, ЄІБ забезпечує фінансування та надає експертизу для надійних та стабільних інвестиційних проєктів, які сприяють досягненню цілей політики ЄС. Понад 90% діяльності ЄІБ відбувається в Європі. Проте банк також допомагає у реалізації зовнішньої політики та політики розвитку Євросоюзу.

ЄІБ фінансує проєкти в Україні на основі Мандату зовнішнього кредитування ЄС. Цей мандат надає ЄІБ гарантію, що покривається бюджетом ЄС, для проєктів, які становлять значний інтерес для ЄС та його східних сусідів у сферах соціальної та економічної інфраструктури, розвитку місцевого приватного сектору та кліматичних заходів.

Фонд Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P) – це багатосторонній донорський фонд із загальним бюджетом у 230 мільйонів євро, започаткований у 2009 році під час головування Швеції в Європейському Союзі. Наразі фонд функціонує у всіх країнах Східного партнерства. Метою цього донорського фонду, що співпрацює із низкою міжнародних фінансових інституцій, є спільне фінансування муніципальних інвестицій у сфері  енергоефективності, що таким чином сприяють енергетичній безпеці та економічній конкурентоспроможності, та водночас направлені на боротьбу зі змінами клімату і позитивно впливають на навколишнє середовище.

В Україні фонд E5P реалізує проєкти загальною вартістю 134 мільйони євро та об'єднує фінансові внески від Європейського Союзу, що є найбільшим донором, а також Швеції, Німеччини, Данії, Фінляндії, Норвегії, Швейцарії, США, Польщі, Естонії, Ісландії, Латвії, Литви, Ірландії та Словацької Республіки. Власний внесок від України до фонду E5P становить 20 мільйонів євро. В Україні фонд E5P надав підтримку для 23 проєктів, більшість із яких належать до сфери централізованого теплопостачання, а також енергоефективності в громадських та житлових будинках, управління твердими побутовими відходами, очистки стічних вод та покращення громадського транспорту. Разом із кредитами від міжнародних фінансових організацій, гранти від E5P генерують загальний обсяг інвестицій у понад пів мільярда євро. Фонд також підтримує політичний діалог та реформування нормативної бази.